Wyposażenie króliczego domu – miejsce dla siebie.

Dodaj nagłówek

Dobrze wyposażone miejsce Twojego króliczka to podstawa jego szczęścia.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na klatkę, kojec czy pełną wolność musisz urządzić swojemu małemu przyjacielowi jego własny kącik. Opowiem Ci o nim na przykładzie klatki.

Do podstawowego wyposażenia należy przede wszystkim paśnik. Dostęp do siana przez całą dobę jest dla królika konieczny – aby podanie go było wygodne dla Ciebie i królika warto zainwestować w paśnik. Zdecydować się można na drewniany, metalowy (tu jednak trzeba uważać, aby królik nie wyrobił sobie nawyku wskakiwania do niego, bo może to grozić nawet złamaniem łapki) lub materiałowy. W naszym przypadku ten ostatni sprawdził się najlepiej, zapewnia on łatwe uzupełnianie właścicielowi i wyciąganie królikowi. Pod paśnikiem znajduje się idealne miejsce na kuwetę, wynika to z faktu iż królik załatwia się podczas jedzenia sianka, tym samym bardzo łatwo w ten sposób nauczymy go kuwetkowania. Wybór wśród kuwet leży między kuwetą narożną lub prostokątną oraz przesiewową lub nie. Kuweta narożna sprawdzi się dla malutkiego króliczka, dla większego – prostokątna. Jeśli chodzi o przesiewowe, to już kwestia upodobań konkretnego  malucha – czyścioch będzie wolał przesiewową i prawdopodobnie nie wejdzie na sam pellet, musicie sprawdzić sami jaki jest Wasz króliś. Kolejnym aspektem wyposażenia klatki jest miseczka na wodę, najlepiej sprawdzi się ciężka, ceramiczna, która zapobiegnie wywracaniu jej. Można oczywiście zdecydować się na poidełko, jednak sprawia ono, że królik przyjmuje w ciągu dnia mniej wody, chociaż to znów jest kwestia indywidualna wymagająca obserwacji. Znów na moim przykładzie powiem, że u nas poidełko nie sprawdziło się, ponieważ Zoe denerwowała się, że leci z niego za mało wody. Gdy korzystała z niego przez pierwszy dzień wypiła około 100ml wody, po zmianie na miskę jest to około 300ml. Ostatnim z obowiązkowych elementów jest miejsce, w którym uszak może się schować – domek. Może być on drewniany, materiałowy, kartonowy czy zakupiony ze strony poświęconej królikom – z ziółek. Jest to miejsce w którym Twój przyjaciel schowa się gdy będzie zestresowany czy zmęczony.

Podsumowując, nie zapomnij że królik musi mieć swoje miejsce oraz konkretne jego wyposażenie. Dodatkowo nie zapomnij o zabawkach jak np tunele oraz stymulacji poprzez zabawki. Zapraszam dodatkowo na mojego Facebooka po inne ciekawe informacje. KRÓLiczkowo | Facebook

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *