Lato – czyli jak pomóc królikowi w upalne dni.

Czy króliki lubią lato?

W przeciwieństwie do nas uszaki nie są fanami ciepłej pogody, jest ona dla nich raczej nieprzyjemna. Stają się one wtedy dużo bardziej leniwe gdyż jest im zwyczajnie za gorąco. Przede wszystkim klatka nie powinna stać na słońcu, wybrać należy miejsce jak najchłodniejsze i zacienione (dodatkowo w zimie należy unikać kaloryferów)

W takim razie jak możesz pomóc swojemu królikowi?

  • Pierwsza opcja sprawdzi się jeśli macie większy budżet lub sami nie jesteście ciepłolubni – klimatyzacja. Możecie spokojnie ustawić ją na około 20 stopni i wszyscy domownicy powinni być zadowoleni. Ten wariant powinien wystarczyć jako jedyny sposób chłodzenia uszaka, nie ma nic lepszego niż stała temperatura na poziomie ok. 20stu stopni przez okrągły rok.
  • Kolejna opcja nie wymaga żadnego budżetu, no ewentualnie minimalny. Jeśli macie w domu kafelki, nawet w łazience, udostępnijcie je swojemu uszakowi, aby sam mógł się na nich bez ograniczeń chłodzić. Króliki lubią leżeć na nich na brzuszku i tym samym regulować temperaturę ciała. Jeśli w domu nie macie kafelek możecie kupić jedną i położyć obok klatki, uszak już będzie dobrze wiedział co z nią zrobić. Mój królik w czasie upału całe dnie spędza w na płytkach w przedpokoju po prostu śpiąc na brzuszku.
  • Kolejna opcja – butelka z zamrożoną wodą zawinięta np. w skarpetę. Ważne aby nie była ona bardzo duża jeśli ma być w klatce, aby nie zajmowała całego miejsca, żeby królik nie był zmuszony z niej korzystać.
  • Lato może okazać się również dobrą porą na zakup maty chłodzącej ALE nie sprawdzi się ona dla każdego królika. Po zakupie należy bardzo uważnie obserwować czy uszak nie próbuje jej przegryźć. W przypadku króliczków gryzących wszystko co wpadnie pod ząbki lepiej nie podejmować tego ryzyka, ponieważ są one wypełnione substancją, która dla zwierzaków jest trująca.

Podsumowując :

Aby lato okazało się przyjemne dla wszystkich domowników zadbaj, aby Twój króliczek miał się czym ochłodzić. Niezależnie od tego na który wariant się zdecydujesz – nie rób nic na siłę, królik wie kiedy potrzebuje ochłody a kiedy temperatura jest dla niego odpowiednia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *