Mowa ciała królika – poznajmy jego zwyczaje.

Klatka (2)

Dziś słów parę o tym jak ważna jest mowa ciała w opiece nad królikiem.

Królik, jako zwierzę żyjące w naturalnym środowisku nie jest łowcą, tylko ofiarą, stąd natura uczyniła go zwierzęciem bardzo, ale to bardzo cichym. W  przeciwieństwie do psa czy kota nie wydaje on głośnych dźwięków, które zaalarmować mogą właściciela, że coś jest nie tak lub że zwierzak jest szczęśliwy.

Zacznijmy od sygnałów, którymi nie musimy się martwić:

Jedną z pozytywnych reakcji zwierzaka na przyjemne dla niego doświadczenia jest lekkie zgrzytanie ząbkami. Gdy podczas głaskania w jego ulubione miejsce (przeważnie jest to głowa), Twój przyjaciel lekko zgrzyta ząbkami jest to równoznaczne z mruczeniem kota – jest mu bardzo przyjemnie i czuje się on bezpiecznie.

Na pytanie czy mój uszak czuje się ze mną bezpiecznie jeszcze lepiej odpowiedzą Ci pozycje w jakich odpoczywa, szczególnie przy Tobie. Na grafice wkleiłam kilka zdjęć mojego prywatnego gamonia w jej ulubionych pozycjach. Pozycja na górze po lewej stronie to typowa kurka. Jest to pozycja przyjmowana przez króliki dosyć często, pozwala ona na szybką ucieczkę gdyby taka była konieczna, mowa ciała pokazuje nam w tym przypadku, że królik nie czuje się w pełni bezpiecznie lub po prostu postanowił odpocząć tylko chwilkę i zaraz będzie gotowy do dalszej zabawy. Poza przyjęta po lewej stronie wskazuje na dużo większy relaks i poczucie bezpieczeństwa. Uszak wie, że nie ma w pobliżu zagrożenia i pozwala sobie na wyłożenie nóg za siebie dla większego relaksu. Sposób w jaki moja Zoe leży na zdjęciu dolnym jednoznacznie wskazuje na to, że po udanej zabawie potrzebuje przerwy i już nie warto jej zaczepiać, jednocześnie czuje się baaaardzo bezpiecznie.

Sygnały, które powinny Cię zaniepokoić :

Jednym z nich jest głośne, ciągłe zgrzytanie zębami, jak pisałam wcześniej królik to zwierzę niemal nieme, jeśli bardzo głośno zgrzyta coś musi być nie tak, prawdopodobnie coś bardzo go boli. Udaj się do weterynarza! Z kolei królik zaniepokojony lub zdenerwowany zacznie głośno tupać, aby ostrzec innych o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Dodatkowym sygnałem, że coś jest nie tak jest częsta, długa czkawka. Występująca bardzo rzadko nie powinna być zwiastunem niczego złego, jednak oczywiście wszystkie niepokojące nas sygnały warto konsultować z weterynarzem.

Podsumowując, mimo że królik to zwierzę dosyć ciche to jego mowa ciała, którą musisz obserwować pomoże Ci zrozumieć jego potrzeby i opiekować się nim jak najlepiej.

Jak zwykle zapraszam Was na mojego Facebooka po inne ciekawe informacje KRÓLiczkowo | Facebook

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *