Królik – podstawy. Klatka, dieta, zabawy i inne.

Jasny Niebieski Elegancki Kwiaty Wpis na Facebook

Cześć! Zacznijmy od podstawowych kwestii. Klatka, dieta, zabawy i inne…

Zacznijmy od uszatkowego lokum:

Klatka MUSI spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim jej minimalna długość to 100cm przy jednym króliku miniaturce, im większy uszak tym oczywiście większa, każdy kolejny królik to  dodatkowe 2ocm do tego wymiaru. Przy doborze rozmiaru sugerować się można zasadą aby królik mógł się w niej cały wyciągnąć podczas leżenia i dodatkowo swobodnie poruszać. Jeśli chodzi o samą klatkę tu możliwości w dzisiejszych czasach są niemal nieograniczone. Postawić można na tradycyjną, z plastikowym dnem, jest ona łatwa do sprzątania i niedroga, można ją kupić za około 150zł.  Inną opcją są robione własnoręcznie lub na zamówienie klatki drewniane. Jest to opcja dla osób z nieco większym budżetem lub umiejętnościami 😉 Plusem tego typu rozwiązania jest możliwość dopasowania jej idealnie do naszych warunków mieszkaniowych. Te robione na wymiar to koszt około 400-1000zł w zależności od poziomu personalizacji. W niedalekiej przyszłości przekaże Wam trochę więcej wiedzy na temat – mam klatkę i co dalej? :)

Kolejnym ważnym aspektem jest dieta :

w dzisiejszym poście poruszę ten temat jedynie delikatnie, w kolejnym postaram się wszystko dokładnie opisać co, jak i dlaczego.
Podstawą diety królika jest sianko. Stanowi ono 80% jego diety, jednocześnie musi mieć on do niego dostęp całą dobę. Kolejny aspekt to ziółka, na początku życia jedynie suszone, po 4 miesiącu również świeże takie jak natka pietruszki. Bardzo ważne są także gałązki, służą one do ścierania stale rosnących króliczych ząbków, niektóre z  nich nadają się do podawania codziennego, inne należy dawkować raz na jakiś czas. Dodatkiem w diecie są owoce i warzywa. Uszak żywiący się stale marchewką to MIT , który może prowadzić nawet do śmierci poprzez wywołanie cukrzycy.

Zabawy :

Pamiętaj, że nigdy nie zastąpisz swojemu zwierzakowi kompana tego samego gatunku, zawsze najlepiej będzie się on bawił z kimś „jak on”. Aby jednak także jedynak się nie nudził zainwestować możesz w tunele, kule smakule, zabawki drewniane czy po prostu duży karton do wchodzenia do niego czy na niego :) (koniecznie bez nadruków i taśmy)

Zapraszam Was również na mojego Facebooka po różne ciekawe informacje na temat uszaków! (2) KRÓLiczkowo | Facebook

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *